Kedi Bakımı; Ne Yemeli? Tuvaleti? Yavru Kedi Bakımı

7 min


0

Sokakta buldugunuz bir kediye bakmak istiyorsunuz ama hiç bir bilgiye sahip degilseniz, kedi bakimi hakkinda
gerekli tüm bilgileri sizinle paylasacagiz. Kedi bakimi kedinin yasina göre farklilik göstersede genel anlamda
zahmetsizdir. Yazimizin devaminda yaslara göre kedi bakimini size tek tek anlatacagiz. Yazimiza baslamadan konu
basliklarimizi ele alalim

1. Kedilerin Tüyleri
2. Kedilerin Disleri
3. Kediler ne yer ne içer?
4. Kedi tuvaleti nasil olmali?
5. Özellikler yavru kedilerde dikkat edilmesi gereken konular?

@pixabay

1. Kedilerin Tüyleri

Belkide kedi bakiminda en çok zorlanacaginiz nokta kedi tüyleridir. Kisa ve uzun tüylü kediler, devamli taranma
ihtiyaci duyarlar. Uzun zaman kedilere tüylerini temizlemekte yardimci olmazsaniz çok tüy dökelerler, keçelesir ve
ve kirli bir posta dönüsür, çirkin olur. Özellikle ilk baharda isinan havaya uyum saglamak için kediler tüy dökerler.
Peki tüy dökümünü nasil azaltacagiz diye soracak olursaniz. Bunun iki cevabi var, birincisi kedilerin tüylerini 4-5 ay
da bir tras ettirirseniz sorununuz büyük bir oranda azalir.

Ikincisi, haftada bir haslanmis rafadan yumurta sarisini kedinize verirseniz tüy dökümünü azaltir. Kediler kendi bakimina çok özen gösterirler hatta kendi tüyünü yutup daha sonra yumak haline getirip kusarlar. Eger evin ortasinda diskiya benzer bir seyler görürseniz o kesinlikle tüy yumagidir, çünkü kediler asla ortaya büyük tuvaletini yapmazlar.

2. Kedilerin Disleri

Sokakta bir kedi buldunuz ve ona bakma karari aldiniz. Dogal olarak kedinizin kaç yasinda oldugunu ögrenmek istiyorsunuz bunu bilmenin yolu tabiki de disleridir. Yetiskin kediler 30 dise sahipken yavru kedilerin 26 disi olur. Kediler de insanlar gibi dis degistirir bu süreçte 3-3.5 aylik civarindayken baslar. Kedilerin disleri et yemek için tasarlanmistir ve tirtikli bir yüzeye sahiptir.

3. Kediler Ne Yer Ne Içer?

Kedilerin ve insanlarin metabolizmasi çok farkli çalisiyor. Bu nedenle bizlere faydalı olan şeyler kediler için zararlı hatta zehirli olabilir. O yüzden kedinize yemek vermeden önce iki kere düsünün. Kesinlikle kedinize
1. Alkol
2. Kafein
3. Çig Balik ( kediniz eger önceden sokak kedisi degilse)
4. Kemikli/ Kilçikli Et
5. Çikolata
6. Kahve
yedirmeyin. Kedilerin sağlığına faydalı, günlük kalori ve protein ihtiyacını giderecek besinler tercih edilmeli. Asla kedileri yemek yemek için zorlamayin, onlar doydugunda yemek yemeyi birakirlar.
-Kediler asla aç kalamazlar 2-3 gün yemek yemediklerinde organlarinda kalici hasara neden olur o yüzden kediler az ama devamli yemek yemeli.

-Eğer kedinize kuru yemek veriyorsanız yanında kesinlikle su bulundurmalısınız.
-Devamlı kuru yemek tüketen kediler iç organları zarar görür. O yüzden yaşlı mama vermeyi sakın unutmayın
-Tuzlu yemeklere bayılırlar, dikkat edin fazla tüketmesinler.
-Eğer kedinize et yedirmek istiyorsanız, eti kesinlikle pişirin yok kurtlarla başınız belaya girebilir.
-Ev yemekleri de kedinize yedirebilirsiniz, haşlanmış tavuk ve tavuk suyu, tavuk ve et barındıran her türlü yemek, yoğurt ve süt
– Kedilerin kan şekeri düşük olduğu için, her gördüğü yemeğe atlayabilir. Yeni aldığınız ciğere, akvuryamdaki balığınıza saldırabilir.

4. Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalı?

Kedi tuvalet temizliği çok ama çok önemli. Uygun bir kap ve kumla bu eğitimi kolayca edinirler. İşte asıl mesele kabın ve kumun nasıl temizleneceğidir. Kedilerin kumu pislendikten en geç 12 saat içinde değiştirilmeli. Aksi halde farklı farklı enfeksiyona sebep olan bakterilere maruz kalabilir. Eğer kedinizde idrar kesesinde enfeksiyon varsa şu belirtilerden anlayabilirsiniz; tuvalet kabına sık gidip gelme, idrar yapamama, idrar yaparken ağrı duyumu sonucu miyavlamalar, kanlı idrar, ağrıya bağlı kambur durma pozisyonu, huzursuzluk, iştahsızlık ve kusma. Eğer kedinizde bu belirtilerden bazıları var ise hekiminize zaman kaybetmeden başvurunuz.

Bu sonuçların olmaması için bakım çok önemlidir. Özellikle dikkat etmeniz gereken konu kedinin tuvalet kabı gizli yerde olmalı. Ayrıca kediler tuvaletini yaparken kendini normalden daha savunmasız hisseder ve tehlike anında kaçabilecekleri bir koridor ararlar. Eğer evinizde birden fazla kedi varsa bu durum daha da önemli.

5. Kediler Nasıl Yıkanır?

Yavru kedi bakımı ve ipuçları
Yavru kedi bakımı çocuk yetiştirmeye oldukça benzer. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız sizinle olan ömrü o kadar uzun olur. Yakın bir zamanda bir yavru kabul ettiyseniz, aşağıda ki önerileri unutmamanızda fayda var;

1. Yavru kedinizi yetişkin bir kedi olarak görmeyiniz.

İnsanlar da olduğu gibi bebekleri ergen insanlar gibi görmüyoruz. O yüzden yavru kedilerin de bakımı farklıdır. Ek olarak yavru kedinin çeşitli gelişme evrelerini göz önünde bulundurmalısınız:

-Sekiz Haftanın Altı; bu yaşta ki yavru kedi halşa annesiyle ve kardeşleriyle beraber olmalı. Kendi vücut sıcaklığını düzenleyemediğinden dolayı hala annesinin ve kardeşlerinin vücut sıcaklığına ihtiyacı var. Ayrıyeten bacak hareketlerini ve koordinasyonlarını daha geliştirme aşamasındadır. Yani yürümeyi ve koşmayı yeni yeni kavrıyorlar…

Bu yaş aralığında yetim bir yavru kedi bakıyorsanız, dört hafta boyunca her iki saatte bir özel yavru kedi biberonu ile beslenmesi gerekiyor. Besleme bittikten sonra nemli bir pamuk ile çişinin ve kakasının yaptırılması gerekiyor. İlk defa yetim yavru bir kediye bakıyorsanız muhakkak yavru kedi bakımından anlayan bir veteriner hekime danışmanız ve muayene ettirmeniz gerekiyor.

-Sekiz ve on birinci hafta arası:
Kedi yavruları anneden genellikle 8 haftadan önce ayrılabiliyor. Bu dönemde sindirimi kolay zengin protein içeren yavru kedi maması yemelidir. Piyasada kitten mama diye bulabileceğiniz bir çok çeşidi var. Kedinizin çene ve diş yapısına göre en iyi diyeti yavru kedi bakımı yönünden tecrübesi olan veteriner hekimlere danışabilir ve bilgi alabilirsiniz.Yavru kedi için mama almak istediğiniz de muhakkak o mamanın yavru kediler için formüle edilmiş olduğundan emin olunuz Kediniz de bu dönemde büyük değişiklikler başlayacak. Yavru kediniz bu dönermde karmaşık motor becerilerini geliştirmeye başlarken, koşmayı , atlamayı, avlanmayı ve meraklı gözlerle keşfetmeyi öğrenir.Bu dönemde dikkatli olmanız gerekiyor en çok yaralanma dönemi keşfetme döneminde çıkıyor.

-2-4 aylıkken;
Bu evre yetişkin bir kediye göre neredeyse üç kat daha fazla enerhjiye sahip olduğu dönemdir. Bu süre zarfında günde üç ila dört çgün yemek yemesi gerekiyor. Bu öğünlerde ki yemeklerin en az yüzde 30 ‘ u yüksek kaliteli protein içermeli.

-4-6 aylıkken;
Bu yaş grubunda ki yavru kediler genelde ergenliğe ve cinsel olgunluğa erişiyor. Cinsel olgunluk işaretleri gördüğünüzde operasyon tavsiyeleri için lütfen veteriner hekiminizden bilgi isteyiniz.

2. Kedinizi Ödüllendirin ve Sosyalleştirin!

Kedinizi eğitemezsiniz ancak iyi bir şeyler yaptığı zamanlarda azcık kedi ödülleri ile şımartabilirsiniz. Evinize gelen misafirlere alıştırın ki sosyal olsun, korkak ve saldırgan olmasın. Haftada bir muhakkak tımarlayın. Oyun oynayabileceği oyuncaklarla ödüllendirin.

3. yavru kediler için Koruyucu hekimlik

Koruyucu hekimliğin amacı hem kediyi hem de kedinin sahibini hastalıklara karşı korumaktır. Korkmayın kedi sahibine yapılan bir aşı yok

-Randevu alınız, Yavru kedi bakımı için güvendiğiniz referans aldığınız bir veteriner hekimden randevu alınız.

-Bağırsak parazitleri,pireler ve kalp kurtları hakkında danışın.

-Yavru kedinizin hangi aşılara ihtiyacı olduğunu ve ne sıklıkla veteriner kliniğine gidilecegini sorunuz.

veteriner24.com


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Mutlu Mutlu
453
Mutlu
Kızgın Kızgın
400
Kızgın
HEYECAN HEYECAN
352
HEYECAN
Çok Acı Çok Acı
500
Çok Acı
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
350
Sesli Güldüm
Hüzünlü Hüzünlü
300
Hüzünlü
Oha Oha
250
Oha

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir